Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč je milovat?

Stručný popis zvířat, která si zaslouží Vaši lásku, ale bohužel jsou z nevědomosti lidí pronásledována, hubena a nenáviděna...

Budu se snažit alespoň jedenkrát týdně zde představit jeden takový živočišný druh.

 

 

Potkani

animal-bear-cute-pet-rat-sweet-5273b94a2c723c1a7bb2b31a903081d1_h_thumb.jpg

Potkani jsou nesmírně inteligentní, čistotní, komunikativní, hravá, společenská, ... zvířata. Nechápu, jak se někomu můžou hnusit.
Největší fámou je snad to, že jsou potkani nečistotní a smradlaví. Potkan tráví celých 25% svého života péčí o svou srst a tělo! Tak pro porovnání - člověk věnuje péčí o svůj zevnějšek nějakých O,24% svého života. To není moc, že?! Navíc na sebe plácá tuny "voňavek" a deodorantů, bez kterých se potkani hravě obejdou.
Potkani patří mezi nejinteligentnější doma chovaná zvířata. Je dokázáno, že někteří potkani se inteligencí vyrovnají nebo dokonce předčí některé psy! Ovládají základní počty, hravě se naučí smyslu slov a mnoho dalšího. S člověkem ativně komunikují a vyhledávají s ním kontakt včetně her. Dokáží být neuvěřitelně poslušní a mazliví. Jsou to dokonalí mazlíci.
SUPERPOTKAN!! Ano, rattus norvegicus (pro méně znalé potkan), je neuvěřitelně odolný savec. Snad možná ze všech chlupatých obratlovců nejodolnější. Tak pro začátek:
  • vydrží 3-4 dny bez přestávky plavat
  • přežije pád z 2 patra (ale prosím Vás, nezkoušejte to! :-/ )
  • je imunní proti slabému radioaktivnímu záření
  • je imuní proti slabým jedům
  • je neobyčejně inteligentní - rychle pochopí deratizační praktiky
atd...
Potkani jsou milujícími rodiči a své potomky vychovávají s nevídanou láskou. Ve skupinkách se šarvátky vyskytují jen velmi zřídka a jen mezi dospělými samci. Mláďata či samice nejsou nikdy napadáni a nikdy jim ostatní potkani neubližují. Mláďata a březí nebo kojící samičky mají právo na nejchutnější jídla a ostatní potkani se o ně svědomitě starají.

220px-rattus_norvegicus_1.jpg

Blízcí příbuzní potkanů (krysa obrovská) jsou používány i v armádě, kde vojákům pomáhají vyhledávat výbušniny i drogy. Zachránily tak již mnoho lidských životů.

sniffer-rat_1374916c.jpg

A ohledně jejich ocásku - v žádném případě není pokryt bodlinami či jedem nebo slizem. Je to naprosto normální ocásek - stejný, jako mají např. křečci - jen je o něco delší :-) Potkanům pomáhá při balancování a používají ho i jako kormidlo při plavání.
6-rats-use-tail-contol-body-temperature-1040nm-091609.jpg

 

 vlk2.jpg

 Už jen základní rozdíl mezi milovaným lvem a vlkem - ve lví smečce loví samice, které svůj úlovek předají lvímu samci. Ten si vyžere to nejlepší z ulovené kořisti a zbytky (pokud nějaké zbydou) nechá sežrat samicím a mláďatům. Narozdíl od toho u vlků loví především samci, kteří svou kořist předají mláďatům. Ta mají právo na to nejlepší a nejvýživnější, po mláďatech žerou samice a až nakonec žeriou samci. Přesně tak, jak je "lidský ideál". Ale to už lidé nevědí a ve vlkovi vidí jen "Karkulkožravou bestii".      
 
A kde se vlastně vzala fáma, že vlci napadají člověka? Vlci se odpradávna člověku vyhýbají, dobře vědí co je člověk zač. Lvi ale člověka často napadají. Tak co, je libo lvíček??

 

 Jarní odbobí je i pro vlky období páření. Pářit se však může pouze alfa pár ("manželé", kteří smečce šéfují). Na výchově vlčat se podílí celá smačka, včetně tetiček, babiček, strýčků atd. Páření jiných samic je ve vlčí smečce přísně zakázáno, protože si nemůže dovolit přílišnou "nadprodukci" vlčat, která by posléze byla pro smečku záteží. Převážně v zimních měsících.  

 

92baeb31bf7f9a8a427f85bb8fe8eb25.jpg

 

 Dalším rozdílem je životní styl. Vlci žijí velmi aktivním životem, neustále se trmácejí za stády kopytníků po zmrzlé zemi (protože často žijí v severně položených zemích, jako je sev. Kanada apod.). Často trpí hlady, protože potravy je v těchto místech velmi málo, a když už nějakou potencionální kořist naleznou, musí jí dlouho stopovat a štvát.  Svou kořist zabíjejí rychle a čistě.
 
Vlk je asi nejlepším případem lidské sleposti a neporozumění. Vlčí smečka má jasná pravidla a k větším šarvátkám dochází jen velmi zřídka.
 
 

 

Nehledě na to, že bez vlků byste neměli "jorkšírky" a ani byste neměli Řím :-)

 

 

wolf-running-through-snow.jpg

 
 

 

Portrét


Kontakt

Hyena Skvrnitá (Crocuta crocuta)

Krugerův NP, u vysokého stromu (otravovat pouze večer)Statistiky

Online: 1
Celkem: 24991
Měsíc: 819
Den: 28